top of page

יתרונות הקיימים למתמודדים עם הפרעת הקשב

במסגרת האימון להתמודדות עם הפרעת הקשב נזהה תחילה את ההתנהגויות האופייניות למתאמן הקשורות להפרעת הקשב. בנוסף לזיהוי הצרכים, נזהה את היתרונות של הפרעת הקשב ונמנף אותם לצורך הצלחה מקצועית ואישית.

אצל כל אדם הפרעת הקשב באה לידי ביטוי באופן ייחודי משלו. יחד עם זאת, מאפייני ההפרעה משותפים לרבים.

לכן, באימון מבינים המטופלים, אולי בפעם הראשונה, שההתנהגויות המיוחדות שלהם אופייניות להפרעת קשב ולא נובעות מסיבה לא ברורה.

דוגמאות ליתרונות הקיימים בקרב מתמודדים עם הפרעת קשב

 • סקרנות וחיפוש תמידי המובילים ליצירתיות רבה ולגמישות מוחית המאפשרים מציאת פתרונות לבעיות מסובכות.

 

 • חמלה רבה כלפי הזולת.

 

 • יכולת מיקוד בדברים מעניינים. תכונה שיכולה לשמש כסיסמוגרף למידת העניין שלהם ואף להשפיע על הסובבים אותם להפוך יצירתיים יותר. הם עצמם ינסו עד שימצאו את מה שעובד עבורם הכי טוב.

 

 • דרך ייחודית בקבלת החלטות – לעתים ההחלטות מהירות מאד, לעתים איטיות להחריד. תכונה שעם ניהול נכון יכולה להוות יתרון. ללא ניהול נכון עשויה להיות חיסרון משמעותי.

 

 • חיבה יתרה לעבודה על כמה פרוייקטים במקביל – האנרגיה הגבוהה והיכולת לקפוץ מדבר לדבר יכולה להוות יתרון בעבודה דינמית כמו במקצועות התקשורת, הבמה וכד'. שוב, במידה ויכולת זו מנוהלת היטב ונלקח בחשבון הצורך לסיים את הפרוייקטים.

 

 • יכולת התמודדות עם שינוי – כאשר השינוי ביוזמת אדם המתמודד עם הפרעת הקשב, ההסתגלות שלו תהיה מיידית ומצויינת.  כאשר הסביבה אחראית לשינוי, יזדקק המתמודד עם הפרעת הקשב לזמן הסתגלות ארוך יותר.

 

 • יצירתיות והסתגלות לחוסר סדר – תכונה שיכולה להוות יתרון במקרים בהם הלימודים או העבודה מתנהלים בסביבה לא אופטימלית . מצד שני הכאוס עלול להוות הסחת דעת מטרידה לעתים.

 

 • הסחות דעת – לעתים הסחות הדעת עשויות להוות יתרון שכן ניתן להשתמש בהן להטענת מצברים על מנת לחזור לתפקוד טוב יותר או למצוא את הפתרון הטוב ביותר לבעיה סבוכה.

 

 • רגישות – היכולת לחוש קשת שלמה של רגשות במקביל מזמנת חוויות חיים מסעירות. גם כאן יש מקום לנהל את הרגישות כך שהסביבה תוכל להבין ולהכיל את רמת הרגישות הגבוהה.

 

 • תנועתיות – הצורך להתנועע ולזוז מסייע בהתמודדות עם לחץ, בשריפת שומנים וקלוריות.

 

 • קושי במילוי הוראות –עשוי להוות יתרון כאשר צריך להרכיב מכשירים או ריהוט ללא הוראות הפעלה, או במצבים בהם יש הוראות בשפה זרה. הקושי עלול להתעורר  גם במקרים בהם דוחקים בהם לבצע פעולות שאינן חוקיות, כמו הונאה, או פקודות בלתי חוקיות במסגרת השירות הצבאי. סביר להניח שהם יסרבו בקלות רבה יותר מאשר חיילים הנוטים להישמע לפקודות.

 

 • יכולת הקשבה שונה וייחודית–אדם עם הפרעת קשב עשוי להיות מאד פעיל כשמסבירים לו או מדברים אליו, הוא ישאל המון שאלות ויחזור על הדברים שנאמרו הוא ידמיין את התהליך שהוסבר לו. תכונה זו רצוייה מאד בתהליכי עיבוד מידע שכן המידע הופך זמין עבורו בשלב היישום ומשפר משמעותית את כושר הביצוע.

כיצד בכל זאת ניתן להצליח עם הפרעת הקשב?

אצל כל אדם הפרעת הקשב באה לידי ביטוי באופן ייחודי משלו. יחד עם זאת, מאפייני ההפרעה משותפים לרבים. לכן, באימון מבינים המטופלים, אולי בפעם הראשונה, שההתנהגויות המיוחדות שלהם אופייניות להפרעת קשב ולא נובעות מסיבה לא ברורה.

 

במסגרת האימון להתמודדות עם הפרעת הקשב נזהה תחילה את ההתנהגויות האופייניות למתאמן הקשורות להפרעת הקשב.

המתאמן יכיר באופן מודע את דרך ההתנהלות שלו, את דרך החשיבה שלו ואת הצרכים הייחודיים לו על מנת לנהל את עצמו באופן מיטבי.

זיהוי הצרכים חיוני ביותר לבחירת המקצוע המתאים למתאמן, לבחירת סביבת העבודה הנכונה ולהיקף העבודה לה הוא זקוק.

בנוסף לזיהוי הצרכים, נזהה את היתרונות של הפרעת הקשב ונמנף אותם לצורך הצלחה מקצועית ואישית.

אתה נפלא! יש לך תכונות נפלאות!

אתה סקרן, יצירתי, רגיש, מקורי,

יש לך יכולת לפתור בעיות מסובכות, יש לך מרץ,

אנרגיות טובות ועוד ועוד!

אני יכולה לעזור לך

להפסיק להיות עצוב ומתוסכל

בעזרת הרגלים חדשים

ותוכנית שנבנה במיוחד עבורך

כך שתוכל להגיש מצויין

ולהראות לכולם את הצדדים החזקים והיפים שבך!   

bottom of page